Електронни фактури в Европейския съюз

от Боряна Русева на 07.09.2010 11:49
Здравейте!

Имам въпрос. Някъде четох, че Европейската комисия е излязла с ново постановление и има някакво развитие по темата с електронните фактури в посока опростяване на законите/насърчаване на електронното фактуриране. За съжаление не мога да намеря материала, някой да е чел нещо подобно? Ще бъда благодарна, ако дадете повече информация!
RE: Електронни фактури в Европейския съюз
от Борисов на 08.09.2010 13:31
Аз лично не варвам, че комисията ще опрости нещо!
Тя иначе няма да е комисия. Електронното фактуриране да се случи е лесно. Трябват няколко много прости неща. Най-важното от тях е формат - стандартен формат, описващ атрибутите на фактурата и тяхния вид. Такова нещо не само че няма на европейско ниво, но и в някои държави (включително и в БГ) има различни нормативни актове, които изискват от фактурите (респективно и от електронните фактури) различни неща. Красноречив е примера в БГ със ЗСч, който е доста либерален към нещото, което в него се нарича "електронна фактура". Нищо електронно няма в нея. Разбира се веднага идват ЗДДС и правилника към него, за да кажат, че не е съвсем така и че това, което е описано в ЗСч не е никаква електронна фактура, и шифрите, родили се в главите на разбрали, недоразбрали чиновници по никакъв начин не доказват нито произхода, нито гарантират ненарушеността на информацията, а пък да не говорим за изискването за получаването / приемането на електронната фактура, което между другото е изискване на европейската директива и неясно защо нашият закон не е съобразен с нея?!
Иначе европейското законодателство е доста добро в това направление. Важното и особеното е в ДДС-то. Но директивата добре регламентира нещата в това отношение. Просто няма единен формат.
Според мен лично, пръст в цялата работа имат банките - те бавят. След като комисията им обеща лъвси пай от бизнеса с електронни фактури след като ги принуди да намалят таксите, те явно бават за да са прдварително напълно готови при въвеждането на стандарт и да лапнат бизнеса. Мисля, че са им криви сметките, защото са много лакоми и предприемачите ще ги прецакат.
Така или иначе ако искате нещо от Комисията, то трябва да са стандарт и отворен формат.
RE: Електронни фактури в Европейския съюз
от Александър Симеонов на 08.09.2010 13:37
Е не е съвсем така!
Има формати за електронни фактури. Най-добре е в Австрия. Там има нормативно утвърден XML формат, с който всички системи да се съобразяват.
Има формат и в Швейцария.
RE: Електронни фактури в Европейския съюз
от Борисов на 08.09.2010 13:57
Александър Симеонов
Е не е съвсем така!
Има формати за електронни фактури. Най-добре е в Австрия. Там има нормативно утвърден XML формат, с който всички системи да се съобразяват.
Има формат и в Швейцария.


Ами супер за Австрия, ама нас какво ни грее това! Аз говоря за европейски стандартен отворен формат. За Швейцария по принцип не съм чувал почти нищо лошо - почти, защото май форматът им за електронни фактури не е от най използваемите. Сигурно е от това че е отдавна. Те затова са и на първо място по разпространение на електронни фактури - доста по-напред са дори и от скандинавците.
Аз тези неща ги казвам за добро. Много съм доволен от системата ви (e-paydocs.com), но се трудя яко да обяснявам на клиенти. Трябва да има стандартен формат и да е задължително - поне приемането на електронните фактури. Въпреки че вашата система е много по-неангажираща и определено не е досадна като банкерската (изобщо не говоря за цени), клиентите ми и на нея се пулят. Хората са изключили и не искат никой да ги занимава - разбирате ли?! А вие искате да им обяснявате за напълно електронен процес!
RE: Електронни фактури в Европейския съюз
от Александър Симеонов на 08.09.2010 14:20
Ами наистина съжалявам за хора, които все още не възприемат процеса - сигурно има и такива, но вярвам, че другите са повече. Колкото по-бързо се включат, толкова по-бързо ще започнат да стават по-ефективни и бизнеса им по-рентабилен. Електронното фактуриране няма алтернатива. В блога пише доста - прочетете. По отношение на юридическата страна на въпроса - в "помощ" на системата са дадени основните обосновки.
RE: Електронни фактури в Европейския съюз
от Боряна Русева на 09.09.2010 14:59
Виждам, че се е получила сериозна дискусия, но тя нещо се отклонява от конкретния ми въпрос. Ще може ли някой все пак да ми отговори? Сигурна съм, че май-юни месец тази година се говореше нещо за Европейската комисия и електронното фактуриране. Беше ми станало любопитно, защото се споменаваше, че електронните фактури са законен еквивалент на тези върху хартиен носител, а това май не е новост?? И не успях да разбера кое точно е новото/подобрението в законодателството.
RE: Електронни фактури в Европейския съюз
от Александър Симеонов на 09.09.2010 15:31
Боряна Русева
Виждам, че се е получила сериозна дискусия, но тя нещо се отклонява от конкретния ми въпрос. Ще може ли някой все пак да ми отговори? Сигурна съм, че май-юни месец тази година се говореше нещо за Европейската комисия и електронното фактуриране. Беше ми станало любопитно, защото се споменаваше, че електронните фактури са законен еквивалент на тези върху хартиен носител, а това май не е новост?? И не успях да разбера кое точно е новото/подобрението в законодателството.

Както писах по-горе, в блога и "Помощ" на системата пише доста неща.
Конкретно за комисията и нейните действия по въпроса не съм чувал нещо ново - от тази година. Но скоро ще се проведе един интересен форум - за него пише в тази публикация "6-ти Европейски конгрес за електронно фактуриране и електронно плащане", на който ще представят последния си доклад и хората от експертната група по въпросите на електронното фактуриране към ЕК.
RE: Електронни фактури в Европейския съюз
от Борисов на 09.09.2010 16:03
Комисията и нейната експертна група трябваше да са излезли със становището си и конкретни предложения за решаване на въпроса още в началото на 2009 година - Януари месец. Това не се случи. Аз казах мнението си по въпроса защо се бави всичко. Дано след този форум нещата да са по-ясни, но аз лично се съмнявам.
Тук обаче ми се струва, че има една голяма неяснота - неразбиране на въпроса. Всичко, което си обясняваме тук се отнася за европейско ниво. Там са големите неясноти. Но на фирмите в БГ, занимаващи се с външнотърговски сделки едва ли фактурите им създават проблеми, съизмерими с тези на фирмите работещи на вътрешния пазар, които обработват (изпращат и приемат) стотици или дори десетки фактури дневно. 30 фактури дневно са между 50 и 100 лева разходи (дори и в БГ), като се има предвид как се обработват сега. Сигурно много хора ще подскочат от това твърдение, но нека първо да посмятат и да не пропускат нищо.
И всъщност тук идва добрата новина: Пред електронното фактуриране в България няма абсолютно никакви законови пречки. Няма неясноти. Всичко е добре регламентирано. Електронната фактура трябва да е подписана с електронен подпис, за да е доказан произходът и ненарушеността на информацията след нейното създаване и нейното приемане трябва да е удостоверено с електронно изявление от страна на получателя (а не с писмо, както се философства по счетоводните форуми от хора, отказващи да схванат, че след много малко време без електронен подпис няма да може да се живее нормално). И т.н...
RE: Електронни фактури в Европейския съюз
от Александър Симеонов на 09.09.2010 18:47
Борисов

И всъщност тук идва добрата новина: Пред електронното фактуриране в България няма абсолютно никакви законови пречки. Няма неясноти. Всичко е добре регламентирано.

Напълно съм съгласен с цитата. Всъщност това е самата истина и няма нужда да се вкарва никакъв негативизъм. Само дето аз смятам, че това е процес, а не единичен акт и не трябва да се търси допълнителна задължаваща нормативна уредба. А и трябва да се даде време на пазара да създаде адекватни услуги и продукти.
За да коментирате публикацията, трябва да сте влезли в профила си. Можете да се регистрирате от тук.